ÖSYM’den Açıklama

DUYURU
(17 Eylül 2013)

 

Başkanlığımız Tarafından Yapılan Sınavlarda Sorulan Soruların Yayımlanmaması Hakkında Açıklama

 

Her yıl 40’a yakın merkezî sınav yapan ÖSYM, her sınavda sorduğu yaklaşık 100 soru ile yılda ortalama 4000 soru kullanmaktadır. 2012 yılında bu miktar 11.200 olarak gerçekleşmiştir. 39 yıllık geçmişi de göz önüne alındığında hazırlanmış ve sorulmuş soru adedi çok ciddi rakamlara erişmektedir. Ancak, bugüne kadar ÖSYM’nin yaygın uygulaması “bir sınavda sorulmuş sorunun bir başka sınavda sorulmaması” olmuştur. Günümüzde kamuoyunun takdirini toplayan bu yaygın uygulama diğer yandan soru hazırlamada her gün daha uç alanlara daha ince detaylara gitme riskini oluşturmakta ve bazı önemli sınavlarda çok ciddi kısıtlamalar getirebilmektedir. Diğer yandan, soruların kolaylık/zorluk/ölçme kalitesi dereceleri  sadece soru yazarlarının belirlemesine bağlı olarak tespit edilebilmekte oysa soruların gerçek kolaylık/zorluk/ölçme kalitesi dereceleri bilimsel anlamda sadece adayların sınav anında verdikleri cevaplar ile belirlenebilmektedir. Bu da soruların, fiilen gerçekleştirilen bir sınavda denenmesi ile mümkün olmaktadır. Ölçme kalitesi yüksek soruların tekrar  sorulabilmesi imkanından vazgeçilmesi düşünülemez.

 

Bir başka boyut ise, artık modern bilişim çağının bir kaçınılmazı haline gelen “elektronik sınav” uygulamalarıdır. ÖSYM’de en hummalı çalıştığımız alan da budur. Önümüzdeki kısa ve orta zaman diliminde elektronik sınavları gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz. Randevu ile belirli bilişim ağı güvenliği sağlanmış sınav merkezlerinde yapılacak bu sınavlar haftanın her günü yapılabileceği gibi günde bir kaç kez de yapılabilir duruma getirilmiştir. Bu sınavlarda sorulmuş olan soruların hemen sınavdan sonra açıklanması gibi bir uygulama sınavların istenilen sayıda yürütülmesini imkansız hale getirmektedir. O nedenlendir ki, dünyada sınav yapan kuruluşlar kesinlikle soruları açıklamamaktadırlar.  

 

Yukarıdaki tüm bu gerçekler dikkate alınarak, ÖSYM “sınavlarda sorulan soruların sınavdan sonra tamamının yayınlanmaması” kararını almıştır. 6495 sayılı Kanun ile de ÖSYM’nin sınavlarda sorduğu sorular 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunun kapsamı dışına çıkarılmıştır.

 

Ancak, tüm iş ve işlemlerinde şeffaflığı ana prensip edinen ve bunu misyonunda da net biçimde belirten ÖSYM, sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kağıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için  29/08/2013 tarihli duyurusu ile sınavlarda sorulan soruların %10’unu sınav sonuçları açıklandığında kamuoyuna açıklama kararı almış ve bu soruların her türlü basın yayın organı ile paylaşılmasına da izin vermiştir.

 

Geleneksel olarak, tüm sorularını akademisyen bilim heyetlerine denetlettiren ÖSYM,  sınavdan sonra da hiç bir zaman sorularının bilimsel denetiminden kaçınmayacaktır. Gerek bilimsel denetim gerekse sınav sonrası adayların sorulara verdikleri cevapların analizi olan “madde analizi” sonucunda iptal edilmesi gereken soruları iptal edecektir.

 

Tüm bunlar ışığında, özellikle son günlerde internet medyası ve sosyal medyayı ticari emellerine alet ederek, yayınlanan soruları yasal olmayan yollarla kullanmak suretiyle şimdiye kadar haksız ticari rant elde eden bir kısım çevrelerin, ÖSYM’nin “sınavda sorulan soruların sınavdan sonra kamuoyuna açıklanmaması” kararını, soruları yargı denetimi dışına çıkarmak gayesi güttüğü şeklinde acımasız ve ithama varan biçimdeki yorumlarının mesnetsiz, yalan ve adayları rahatsız edici olduğunu  beyan ederiz.

 

Esasen dünya çapında yapılan ve uluslararası geçerliliğe sahip merkezî sınavların tamamına yakınında, sınav sorularının açıklanmadığı gizli tutulduğu da ortadadır.

 

Temel misyonu “hak ve adaleti tesis etmek amacıyla bilimsel yöntemler ışığında sınav yapmak” olan ÖSYM bu misyonundan asla vazgeçmeyecektir.  

 

Kamuoyuna duyurulur.

Benzer Yazılar »

5 Yorum ÖSYM’den Açıklama

 1. eda polat
  / Reply

  Merhaba ben videolarinizi almak istiyorum ama mp3 e yukleyebilir miyim yoksa sadece pc ye mi?

 2. duygu
  / Reply

  iyi günler hocam
  ben kpssye ilk kez 2014de giricem .Tarihe sizin önceden hazırlamış olduğunuz videolarla hazırlanıyorum.İnşallah yeni videolarınızıda çıkınca alıcam dört gözle bekliyorum.Hocam size sorum kpssye hazırlanırken tarihe ve diğer derslere nasıl çalışmalıyız?

 3. gülsüm
  / Reply

  teşekkür ederim hocam sizi takipteyim zaten :)

 4. gülsüm
  / Reply

  merhaba hocam siteniz hayırlı olsunn.
  hocam ösym sınav sorularını yayınlamayacak tamam ama birde dolanan bir haber var ösym elektronik sınav yapacak diye, bu mümkün mü hocam nasıl olacak 2014 kpss ye giricem ve simdiden endiişe sardı beni
  tesekkür ederimm

  • Hakan DEDE
   / Reply

   Elektronik sinav su an icin pek erkeb bir ihtimal gozukmuyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Hakan DEDE (4 ay ago)
  setin içinde deneme kitabı var. Ayrıca videolara paralel olarak tarihin…
 • Hakan DEDE (4 ay ago)
  03122317541 den ercüment beyi bağlatın mesai saatleri içerisinde yardımcı olacak
 • Hakan DEDE (4 ay ago)
  tarihin deşifresi adlı konu anlatım kitabımı alıp değişiklikleri oradan takip…
 • Hakan DEDE (4 ay ago)
  slayt

Rastgele Haberler »

Hakan Dede Fun »

E-Mail Aboneliği »

Email abonesi olun yayınlanan ilk haberler mail adresinize gelsin.